27 Aug 2009

Митове и грешки при оказване на първа помощ

1. Сърдечния масаж.
Не е излишен, но само 3 - 5% от хората оцеляват благодарение на него. Той поддържа движението на сърцето няколко минути, за да подържа мозъчните клетки живи, но не започва живота отново.

2. Дупка в гърлото.
Човек се задушава, така че ако се пробие дупка в гърлото му ще започне да диша пак. Всъщност е възможно, но дори и едно неправилно движение може да повреди главна артерия, което води до обилно кървене и смърт. Това не е метод за оказване на първа помощ, редно е да се извършва само от добре обучени кадри.

3. Лечение на изгаряне с масло или други продукти от хладилника.
В началото пострадалия може и да изпита известно облекчение, поради ниската температура на продукта, но самият продукт се загрява бързо, поради предназначението си той ще запази топлината в тъканта максимално дълго. За да се предотврати инфекция, при лекарска помощ маслото трябва да се премахне, което поради съдържанието на продукта е трудно и най - вероятно изисква химически препарат, което е доста болезнено, особено при пресни изгаряния. Най - добре е изгарянията да се лекуват от лекар.

4. При ухапване от змия се изсмуква с уста отровата от ухапаното място.
Със сигурност разпространението на отровата в кръвта става по - бързо от изсмукването й. А и дори и да се смуче, кожата в устата абсорбира много бързо, така че отровата може да се разпространи от там.

5. Спиране на кървене с турникет.
Това е метод за контролиране на тежки кръвоизливи, при който притока на кръв към крайниците се блокира. Този метод вече не се използва поради факта, че води до гангрена (смърт на тъкан) на крайниците. Прилага се в изключителни ситуации, като на всеки няколко минути се освобождава за да се осъществи приток на кръв към крайниците.

6. Предотвратяване на прехапване на езика чрез захапване на предмети.
Твърде вероятно е ако жертвата ще си прехапва езика, да го направи преди да стигнете до нея. Поставянето на предмети в устата води до висок риск от задавяне, съответно и задушаване, последствията от които със сигурност са по - сериозни от прехапването на езика.

7. Разтриване на измръзнало място.
Триенето всъщност доста вреди на замръзналата кожа. Когато водата в тъканта замръзне, се разширява и образува миниатюрни кристалчета в клетките на кожата. Триенето ще предизвика тези малки кристалчета да унищожават кожата от вътрешната страна. Най - добре е пострадалият да се постави в топло помещение, или да се осъществи допир на тялото, без разтриване. Естествено при тежки случаи на измръзване медицинската помощ е задължителна.

8. Използване на топлоенергия за костни наранявания.
Всъщност най - добре е до оказване на медицинска помощ да се слага студен компрес за 20тина мин. на всеки час. Топлото може само да влоши нещата, като увеличи подуването, евентуално кървенето и съответно мястото ще заздравее много по - бавно, като е и по - вероятно да остане белег. Топлото трябва да се прилага само от квалифициран терапевт не по - рано от три дни след нараняването и в зависимост от неговия характер.

9. Да се пие вода или мляко при отравяне или да се повръща.
Много отрови всъщност реагират повече при смасване с течности.
Корозивните отрови изгарят ханопровода при поглъщането, а при повръщането още веднъж. Отделно при вдишването им може да се увредят и белите дробове.
Отровата ще навреди най - малко на стомаха, поради неговия защитен слой, затова най - добре е да си стои там, докато лечението поемат професионалисти.

0 comments:

Post a Comment

 
Copyright © 2009 ArHackers Designed by EluneZ