Всеки етап продължава 1 ден, т.е. ако прочистващият режим ще продължи повече от една седмица, планът трябва да се следва в посочения ред.
7-те етапа на прочистването са следните:
Етап 1: само течности
Етап 2: само течности и плодове
Етап 3: добавете сурови зеленчуци
Етап 4: добавете сварени зеленчуци и кафяв ориз
Етап 5: добавете бобени храни, леща, ядки и семена
Етап 6: добавете зърнени храни и кисело мляко
Етап 7: добавете риба
Етап 1: само течности
Първият ден е най-тежък, но вместо да ви изтощи, ще ви зареди с енергия. Водата не е единствената течност, която може да се консумира. Ако прибавите към нея няколко капки лимон, се неутрализира киселинността в стомаха и се стимулират червата. Прясно изцедените плодови и зеленчукови сокове тонизират, прочистват и подсилват имунната система. Билковите чайове без захар също прочистват организма и стимулират циркулацията. Бульонът от пресни зеленчуци (зеленчуците се попарват във вода и след това течността се прецежда) също е добра алтернатива.
Етап 2: само течности и плодове
Плодовете са алкални храни и неутрализират киселинните натрупвания от първия етап на прочистването. Благодарение на богатото съдържание на фибри, плодовете ще ви отърват от няколко килограма загнил материал в червата. В ябълките има много пектин, който премахва токсините и винена киселина, която подобрява храносмилането. Ананасът съдържа ензима бромелин, който съдейства за възстановяване на тъканите, помага за разрушаването на „лошите” бактерии в червата и стимулира създаването на „добри” бактерии (подобряват храносмилането). Освен бромелин, мангото съдържа и ензимът папаин, разрушаващ протеиновите натрупвания. Гроздето прочиства черния дроб и бъбреците и тъй като е богато на фруктоза, е бърз енергиен източник. Динята пък е силен диуретик.
Етап 3: добавете сурови зеленчуци
Кълновете увеличават петкратно хранителната стойност на семената, а суровият чесън прочиства кръвта. Копърът подобрява храносмилането. Магданозът съдържа минерали, които подпомагат чернодробните функции и е лек диуретик. Кресонът също е много полезен за черния дроб, тъй като е богат на бета каротин и сяра.
Етап 4: добавете сварени зеленчуци и кафяв ориз
За да запазите максималната хранителна стойност на зеленчуците, варете ги възможно най-кратко и с най-малко вода. Приготвянето на пара е много добър метод. Празът, червеният лук и чесънът ускоряват премахването на тежките метали от организма, благодарение на съдържащите се в тях серни компоненти. Артишокът и цвеклото подобряват храносмилането. Дребнозърнестият, кафяв ориз е богат на фибри и изсмуква токсините от червата. Подправките, които са най-полезни за храносмилането, са лют червен пипер и джинджифил.
Етап 5: добавете боб, леща, ядки и семена
Бобът и лещата са добър източник на протеини, но за да не се забави храносмилането не трябва да се консумират с ориз. Затова или изключете ориза от този етап, или оставете поне 4 часа между приема на двете храни. Ядките, сусамът, слънчогледовото и лененото семе доставят голямо количество ненаситени мазнини, които ускоряват храносмилането.
Етап 6: добавете зърнени храни и кисело мляко
Пълнозърнестите храни бавно и постоянно снабдяват кръвта с глюкоза. Това позволява на черния дроб да изгради запас от гликоген и да изпълнява ефективно прочистващата си функция. Предпочитайте овесени ядки, ръж, елда и ечемик. Овчето и козето кисело мляко се храносмилат по-лесно и влияят благотворно на чревния тракт.
Етап 7: добавете риба
Всяка риба е полезна, но богатите на ненаситени мазнини сардина, сьомга и риба тон, ще изчистят кожата ви перфектно.
Захранването след етапите на прочистване също е много важно. Добавянето на трудно усвоимите храни като млечни продукти и месо трябва да става постепенно и в минимални количества. Така ще предотвратите йо-йо ефекта и риска от храносмилателни проблеми.
Автор : Биляна Божилова
0 comments:
Post a Comment