Защо да кърмя?
Когато става въпрос за кърменето, списъкът с ползите е достатъчно голям, ето няколко от основните:
За бебето – осигурява му най-бърз растеж и развитие; подпомага съзряването на храносмилателната система; повишава имунитета; стимулира развитието на интелекта; засилва емоционалната връзка с майката.
За майката – намалява риска от развитие на рак на млечната жлеза и яйчниците; помага за по-бързо възстановяване след раждането; намалява опасността от остеопороза в по-късна възраст; кърмата е готова храна с гарантирано качество.
За другите – здраве в семейството; кърмата е безплатна; по-малко посещения при лекаря; по-редки отсъствия от работа.
Ако имаш възможност, кърми още в първия час след раждането – не толкова за да нахраниш бебето, колкото да се стимулират сукателният рефлекс и гърдите. Дори първият опит да е неуспешен, не се отчайвай! И на двамата ще ви е нужно малко време за адаптация.
Колко често да храня бебето?
Не е необходимо да правиш часови график или да будиш малкото ти, защото е станало „време за ядене“. Постепенно то ще си изгради собствен ритъм на хранене. В началото ще суче по-често и по малко, но с времето нещата ще улегнат.
При кърмене на поискване броят на кърменията може да бъде 8-10 и повече за 24 часа. Предлагай на бебето да суче всеки път щом покаже признаци на глад първо от едната, а после и от другата гърда.
СЗО препоръчва минималният срок за кърмене да е 6 месеца, но разбира се, можеш да продължиш да кърмиш и след захранването. Няма краен срок – майчиният ти усет и твоето бебче ще ти подскажат кога е време да прекратите кърменето.
Тайните на успешното кърмене
Кърмата е всичко, от което твоето бебе се нуждае през първите шест месеца. Тя съдържа всички нужни хранителни вещества в точното количество и в най-добрата за пълноценното им усвояване форма. Ето как да се справиш с предизвикателствата на първия месец:
1-ви ден
Повечето здрави бебета са готови да бъде нахранени буквално часове след появата си на бял свят. Сложи детето да засуче възможно най-рано. Помоли акушерката или лекаря да ти помогнат с това, а ако персоналът в болницата е прекалено зает или неотзивчив не се притеснявай да потърсиш някоя по-опитна майка, която да ти покаже.
2-4 ден
Бебчето ти ще има нужда от практика, докато свикне да захваща правилно зърното. Въпреки това вече ще започне да дава знаци, че е гладно.
3-5 ден
Бебчето още се учи да суче, затова зърната ти може да станат болезнено чувствителни. Ако състоянието ти се влоши, потърси съвет от лекар. Храни бебето толкова често, колкото то желае но не по-малко от 8 пъти за денонощие. Интервалите между кърменията както и продължителността на различните кърмения може да не са еднакви. След всяко кърмене гърдите ти трябва да са меки, не напрегнати. Предлагай на бебето всеки път и двете гърди.
5-ти - 28-ми ден
Може да имаш усещането, че гърдите ти са по-пълни и по-тежки, тъй като млякото ти се увеличава, за да отговори на увеличаващите се нужди на бебето. Особено през първите дни изцеждай и двете гърди след всяко кърмене. Това улеснява добрия поток на млякото, и осигурява достатъчно мляко за следващото кърмене.Ако преди началото на кърменето гърдите са много твърди, плътни и напрегнати преди кърмене сложи топли компреси и изцеди малко от гърдата до омекване на ареолата. Това ще помволи на бебето да засуче добре, като поеме в устата си не само зърното, но и ареолата. То ще изсуче повече мляко, ще бъде сито и доволно и ще изпразни по най-добрия начин гърдата. Ако след кърмене гърдите все още са болезнени и напрегнати – опитай се отново да изцедиш кърма за да омекнат и сложи студен компрес за да намалиш напрежението. Почивай и спи във всяко свободно време.
Бебето ще се храни между 8 и 12 пъти на денонощие, ще продължава да подмокря поне 6 пеленки на ден, да наддава повече от 120-150 г на седмица (или 454 г на месец). Ще премине и през няколко 2-3 дневни периода на т. нар „бум в растежа“, когато сякаш ще иска да яде по-често и по-продължително. в. Важно е да го кърмиш колкото иска, а после то ще върне стария си ритъм на хранене.
Правилната позиция
Цялата ареола трябва да е в устичката на детето, за да може да се храни добре и правилно. За твое улеснение следвай тези стъпки:
1. Заеми удобна за теб позиция (гърбът ти да бъде облегнат, да не чувстваш натоварване там или на кръста).
2. Хвани детето с две ръце пред теб хоризонтално и го обърни към корема ти. Ръцете си можеш да замениш с възглавница, поставена на коленете – на бебето също ще му е по-удобно върху меката основа.
3. Насочи главичката на детето така, че нослето му да сочи към зърното ти. След това тя трябва да се наклони леко назад.
4. Прокарай зърно по устичката на бебето, за да предизвикаш сукателния му рефлекс. И щом отвори уста – придвижи главичката на бебето към гърдата, а не гърдата към бебето.
5. Когато бебето е засукало добре :
-Долната и горната устна на бебето са обърнати леко навън
брадичката на бебето докосва гърдата ти,
- носът на бебчо е свободен, за да диша,
- отгоре се вижда по-голяма част от ареолата, отколкото отдолу
-. ако се налага, поддържай с ръка гърдата, като я обхващаш между палеца и показалеца.
6. Остави го да суче колкото иска, то само ще се отдръпне, когато се почувства заситено. Ако суче ефективно, ще го чуваш как преглъща.
7. Ако не се чувстваш комфортно можеш да наместиш отново детето на гърдата. Просто стисни с пръсти леко нослето на бебето или постави малкия си пръст в ъгъла на устничките му, за да нарушиш вакуума от сукането и започни отначало. Не се опитвай да изтегляш зърното и ареолата от устата на бебето по време на сукане, за да не разраниш зърното.
Най-честите проблеми
Кърменето не бива да причинява болка! Ако е болезнено, това е сигнал за проблем.
Болезнени/разранени зърна: Причина може да е неправилна позиция или неправилно захващане на гърдата. Провери дали докато бебето суче, обхваща цялото зърно и ареолота ти. Опитай се също да кърмиш на по-кратки интервали, но по-често, като сменяш различни пози. Не е необходимо да измиваш зърната си със сапун. След кърмене може само да разнесеш няколко капки кърма по зърната и да оставиш така да изсъхнат на въздух.
Ако се появят рагади (разраняване на зърната) и кърменето стане прекалено болезнено, възможно е детето да поема неправилно ареолата. Непременно помоли за помощ специалист по кърменето, който ще те посети у дома и ще ти помогне за правилното поставяне на бебето на гърда.
Препълнени гърди: Причините са различни: по-рядко кърмене, бебето не суче ефективно, умора и стрес при майката и др. Поставяй бебето по-често на гърдата, дори в началото може да се наложи да го будиш на 2-3 часа, за да се храни. Ако чувстваш неприятна тежест след кърмене, изцеждай гърдите си с помпа. Прави го само, докато почувстваш облекчение. Може да слагаш и студени компреси между кърменията.
Запушени млечни канали: Мястото е болезнено или се усеща като бучка в гърдата. При задълбочаване на проблема може да се стигне до мастит (инфекция на гърдите със симптоми повишена температура, бучка и/или зачервяване на мястото). Поставяй топъл компрес на засегнатото място и внимателно изцеди гърдата. При температура, веднага се консултирай с лекар. Стреми се да си почиваш и кърми по-често от засегнатата гърда. Изцеждай я след всяко кърмене.
Недостатъчно кърма : В началото е нормално количеството на кърмата да варира, докато се нагоди към нуждите на бебето. Слагай малкото да суче по-често, така ще стимулираш лактацията. Поемай по-голямо количество течности (без газирани напитки и сокове с конесерванти). Предлагай на малкото и двете си гърди на всяко хранене.
Съвет: Някои бебета изсукват нужното им мляко за пет-десет минути, на други е необходим поне половин час. Не гледай часовника, а бебето: то ще ти покаже как се чувства и какво му е необходимо. Непрекъснатият контакт с него ще ти позволи да го разбираш и да откликваш на нуждите му. Връзката, съществувала между вас преди раждането, ще продължи и след това чрез кърменето, за да израсте детето здраво, уверено и спокойно.
6.08.2009/Из лекцията „Кърменето – свобода и сигурност“, инициативата на сп. „Моето
0 comments:
Post a Comment